Siyah küf nasıl temizlenir / temizlenir?


11

Ahşaptan siyah küfü çıkarmanın en iyi yolu nedir?

Özellikle, arka verandadaki kalıp siyah kalıptır. Üzerinde Kilz gibi bir şey kullanmak için en iyi seçenek var mı?


2
Solunum cihazınız var mı? Bu nefes almak istemediğiniz kötü şeyler. Solunum cihazınız yoksa bir tane alın veya işi yapmak için bir profesyonel arayın.
Tester101

3
Bu "Siyah Kalıp" ı bir laboratuvar tarafından tanımladınız mı? Cidden açık bir sundurmada toksik siyah küfünüz olduğunu öğrendim, muhtemelen yaygın bitki kalıbıdır. Bilmek için test ettirmelisiniz, renk bir şey ifade etmiyor.
shirlock evleri

1
@shirlock evleri - açıklığa kavuşturalım: kalıp renkli siyah ve sundurma çatımız boyunca yaygın (sundurma çatısı için açık kontrplak yerine OSB kullandı); "siyah kalıp" olmayabilir, ama siyah olan kalıp :)
warren

Yanıtlar:


9

Bu, profesyoneller için en uygun sorundur , ancak bunu kendiniz yapmanız gerekiyorsa, birinci öncelik sizin ve çevrenizdekilerin güvenliği olacaktır. Sporları düzgün bir şekilde tutmak ve çıkarmak için her türlü önlemi almazsanız, bu çok tehlikeli bir görev olabilir.

Düşünmeniz gereken ilk şey çevreleme, alanı temizlerken küf sporlarını yaymak istemiyorsunuz. Tüm dikişlerin düzgün bir şekilde kapatıldığından emin olarak alanı (negatif basınç altında) plastik kaplama ile kapatmak istersiniz.

Alan kapatıldıktan sonra uygun kıyafetlere ihtiyacınız olacaktır.

  • solunum cihazı
  • Tyvek kıyafeti (veya tüm vücudunuzu kaplayan diğer giysiler).
  • Lastik eldivenler.
  • Gözlük.

Şimdi temizliğe başlama zamanı. Başlamadan önce enfekte olmuş alanın nemli olduğundan emin olun, bu sporların havaya girme şansını en aza indirir. Etkilenen bölgeyi mümkün olduğunca kalıbı çıkarmak için bir fırça ile bir Boraks-su karışımı (1 bardak Boraks / 1 galon su) ile ovarak başlayacaksınız. Fazla karışıklığı paçavra ile silin ve kalın plastik bir torbaya (Yüklenici çantası) atın. Alanı az miktarda Boraks çözeltisi ile durulayın, ardından tamamen kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra az miktarda dezenfektan (İzopropil Alkol) dökmek ve kurumaya bırakmak istersiniz.

Kalıp kaldırıldığına göre, etkilenen bölgeyi isterseniz Kilz ile boyayabilirsiniz. Bu noktada en önemli adım, bölgedeki nem sorununu ele almaktır, aksi takdirde istila geri dönecektir. Bölgede durgun su olmadığından ve nemin tahliye edildiğinden ve çabuk kuruduğundan emin olmak için elinizden geleni yapmak isteyeceksiniz.


4
Siyah küfü olduğundan emin değilim, ancak iyileştirme ve temizlik başlamadan önce sporları öldürmek ve topraklamak için etkilenen bölgelere özel olarak karıştırılmış endüstriyel anti-mantar ağartıcısının hafif bir çözeltisini püskürterek başlıyoruz. Kalıp düzeltmenin profesyonellere bırakılması konusunda kesinlikle haklısınız. Her zaman kalıp kimliği testi yapıyorum, daha sonra profesyonellere alt temizlik yapıyorum.
shirlock evleri

5
Bahsetmeliydim. Siyah küf, siyah görünen yüzlerce küf türü olmasına rağmen, oldukça toksiktir ve büyük dozlarda yutulursa ölümcül olabilir. Eğitimsiz hiç kimse hiçbir koşulda onu çıkarmaya çalışmamalıdır. Devam etmeden önce testlerin yapılması ihtiyacını yeterince vurgulayamıyorum.
shirlock evleri
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.